padre

Všetky generácie

Re: padre

Poslaťod Trax » 29 Sep 2017, 17:07

Aspon nejake dobre správy. Ale cena tej opravy :?
Mazda 626 coupe, 2,2i, r.v. 1989, 85kw, 180NM, 195/60 R15
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod padre » 20 Nov 2017, 13:25

Ten čas ale letí ...
:o Jeseň zbehla rýchlo a zima klope na dvere.
V prvej polovici októbra som už prezul na zimné kolesá a vymenil náplň v odstrekovači. Baterka zatial drží a Gina zatiaľ slúži spoľahlivo. Dalo by sa povedať, že sa mazdička i pomery v rámci širšej rodiny skonsolidovali.
:? Akurát ma trošička trápi, že mi zase zmizla krytka otvoru strešného nosiča. Určite sa neuvoľnila samovoľne. Boli tam už doslova zapečené od leta. Ja už fakt neviem. Náhradné už nemám a tak som zobral dolu i ostatné tri a otvory prekryl čiernou hydroizolačnou lepiacou páskou Pattex. Nie je to ani vidieť.
Za druhé ma znervózňuje za jazdy škrabotavý zvuk vychádzajúci kdesi odpredu akoby spoza prístrojovky. Napadlo ma, že pri výmene tiahel riadenia mechanik čiastočne rozobral systém kúrenia a čosi pri montáži späť zabudol uchytiť. Akoby škrabotal pri jazde cez nerovnosti kdesi plastový diel.
"Dušičkový trip" však Gina zvládla s prehľadom a bezpečne sme dorazili domov.
:( Horšie dopadla sestra.
Dala svoj Citroën Xsara Picasso do opravy. Bolo treba riešiť už viacej závad, mimo iné i po zrážke s diviakom ešte v lete. Keďže oprava vychádzala cez 500,-eur, zobrala si na to menší úver. Keď si prišla po opravené auto do servisu, bola celá bez seba, žeho má konečne v poriadku. Zozbierala teda cestou domov svoje deti - stredoškolákov, navštívila rodičov a večerom vyrazili domov.
Keď prechádzali poslednou zákrutou na konci lesa asi 5 km pred cieľom, z húštiny z pravej strany vybehol obrovský diviak a napral to rovno do boku Picassa. Neter na sedadle spolujazdca ho síce zbadala a kričala, ale bolo neskoro. Prevalený bok, diera do blatníka... No na zaplakanie a peniaze vyhodené do luftu.
Teraz sú odkázaní na synovcovho Peuegota 406 a nahovárajú neter (začala zarábať) na kúpu ojazdenej Škody Fábie. Nie nie... ona by aj brala Mazdu ale ja sám som jej ju vyhováral. Vzhľadom na cenu, drahé diely a hlavne ich, po traktoroch vyjazdenú prístupovú cestu k domu, by to nebola optimálna voľba. Jednoznačne som jej ale odporúčal vozidlo s benzínovým agregátom. Zimy sú u nich tuhé, tak nech aspoň jedno auto štartuje bez problémov.
;) Babie leto bolo fajn a užil som si ho ja i mazdička.

Teraz mám od výletov na chatu trochu pauzu, hoci i dnes je prekrásne počasie, ale Sisa je akási prechorená a tak ju nechcem nechať po večeroch chodiť domov v tej zime pešo. No a denné dochádzanie by ma vyšlo draho. Počkám až sa trochu zdravotne skonsoliduje a zase vyrazím. Musím natrieť stromy vápenným mliekom a to sa dá len za plusových teplôt. Koncom týždňa by ešte také dni podľa SHMÚ mohli byť, tak hádam to stihnem.
SUBARU OUTBACK 2.5 121kW, B4 (gasoline engine boxer), 4 AT, r.v. 2006, šedá metalíza
padre
Skúsený člen

Poslaťod Trax » 20 Nov 2017, 18:04

Niekedy uvazujem, ci je vobec možné, aby mal jeden clovek taku smolu. Stale som myslel, ze take veci sa stavaju len vo filme. Sranda je, ze ten diviak pribehol z boku a nabural. To sa asi ani neda pochopit.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod padre » 20 Nov 2017, 22:50

Trax píše:Niekedy uvazujem, ci je vobec možné, aby mal jeden clovek taku smolu. Stale som myslel, ze take veci sa stavaju len vo filme. Sranda je, ze ten diviak pribehol z boku a nabural. To sa asi ani neda pochopit.

Bohvie, možno ho čosi vyplašilo. Aj ja minule chlípem pred polnocou na terase vedľa chaty horúci čaj a bafkám cigu... tma, ticho, pohoda... a zrazu v lese cez dolinu oproti zaznel výstrel. Tak neviem či to bol poľovník alebo pytliak, ale pre istotu som vypol svetlo na terase.
SUBARU OUTBACK 2.5 121kW, B4 (gasoline engine boxer), 4 AT, r.v. 2006, šedá metalíza
padre
Skúsený člen

Poslaťod Trax » 21 Nov 2017, 21:36

V dnesnej dobe clovek uz fakt nevie. Ludia uz vymyslaju tolko sprostosti a su uz tak otupeny, ze mozes cakat hocico. Mozno aj toho diviaka vyplasili ludia. Ale to uz je jedno. Kazdopadne, je to taka bizarna nehoda.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod padre » 24 Nov 2017, 08:34

No neter mi rozprávala, že to bol taký náraz, že auto podskočilo a na sekundu akoby vypadol chod motora a stiahlo svetlá. Vzápätí sa ale zase všetko rozbehlo. Diviak odbehol akoby nič, zase do húštiny. No zrušil im úplne pravý predný blatník. Divím sa, že ich s tým Picassom rovno neprevrátil. Ešteže je sestra tiež vyššia váhhová kategória jak ja.
Akurát dnes s ňou idem na synovcovom Peugeote 406 do Novamedu v Bystrici na nejaké rádiologické vyšetrenia v rámci jej preventívky. Šoféruje ona, ale ja budem len vo funkcii navigátora z čoho som trochu nesvoj. Sestra jazdiaca väčšinou po cestách na vidieku a maximálne v okresoch VK, KA, ZV, je už totiž v Bystrici total stratená. Stačí aby boli na ceste viac ako dva pruhy a chytá ju panika. Neviem, ale ženy v našej rodine majú slabší orientačný zmysel. Popravde i ja som si na cesty po Blave najal radšej vodiča čo sa tam vyznal.
Bol som na dva dni zase na chate. Tento krát som ale mazdičku nenechal odstavenú v lese mimo areál. Hlodavce totiž rady vykúrený motorový priestor počas chladných nocí využívajú ako hotel. Zase som z výfuku oškrabával akési pripečené lieskovce či čo.
Zaparkoval som si teda Ginu rovno oproti chatke pod balkón.
Tak trochu romantické zátišie "Mazda za súmraku"

padre
Skúsený člen

Poslaťod Trax » 25 Nov 2017, 15:54

Pred chatou ti mazdu postrazia macky :ugeek:
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod padre » 10 Jan 2018, 20:07

:ugeek: V decembri začiatkom mesiaca som si riadne užil "zimné radovánky"
Ani minulú zimu ma sneh nezastavil vo výjazdoch na chatu na Ficberg.
Tento rok ma však zima nachytala "na hruškách" už 29. novembra.
Deň predtým som vozil rodinu po vyšetreniach u odborných lekárov a narúbal u rodičov v Krupine dreva do zásoby. Keď som neskoro za tmy dorazil na chatu na nocovku a zakúril, čoskoro ma odťalo a tuho som zaspal. Zobudil som sa až na druhý deň o deviatej dopoludnia. Uvaril som si kávu a roztvoril žaluzie okien... Zaskočil ma pohľad na zasneženú krajinu a ticho, ale nahusto poletujúce snehové vločky.

Takáto scenéria sa mi naskytla pri pohľade 29.11. ráno z okna.
Najprv ma chytala zimná nostalgia, ktorú vystriedala panika, že tam uviaznem pre nezjazdnú cestu.
Ako sa neskôr ukázalo, oprávnene.

:oops: Kochal som sa tou rozprávkovou scenériou, až mi to po hodinke docvaklo. Ak bude takto snežiť i ďalej, nemusím sa už autom z tadiaľto dostať !!!
Urýchlene som spustil improvizovanú evakuáciu, ako pobaliť, vyhasnúť a vyčistiť pec, zabezpečiť zásoby vody pred mrazom, pozvláčať veci do auta a vyzamykať. O 11:00 h som sadal do mazdy a ešte volal na suseda v rade nižšie položených chát, či sa nebojí, že tam uviazne. Bol tam na Felde.
Vrch Ficberg som ešte zišiel v pohode, ale krátky avšak strmý stúpak na lesnú cestu po vrstevnici vrchu Stará Hora bol už primoc. Kolesá začali prešmykovať tesne pod vrcholom stúpania. Akonáhle som stupil na brzdu, mazdička sa bezmocne zošuchla na spiatočku naspäť do doliny. Zopár naničovatých pokusov ma presvedčilo, že to nepôjde. Svah bol akurát pod vrchom riadne ujazdený a šmykľavý.
:idea: Rezignoval som a zavolal bratovi do práce, aby až "mu padne" doviezol reťaze.
Došiel i spomenutý sused na Felícii a tiež mal obdobný problem. Doniesol krompáč, lopatu a ja som dotlačil z fúrik štrkopiesku a spolu sme trochu cestu na svahu rozrušili a posypali. Feldička nakoniec horko-ťažko vyšplhala ale moja mazda bohužiaľ nie.

Takto v doline medzi kopcami, pri koryte potoka som ostal s autom uväznený.
Aspoň som zastal mimo cesty a ostal v aute, aby ma nezachytil nejaký traktor s pluhom, alebo LKT-čko.

Sused odišiel a ja som odstavil auto mimo cesty, aby ma prípadne nezramoval nejaký traktor alebo LKT-čko. Nešlo to ani dopredu, ale ani naspäť. Pohybovať s autom sa mi dalo len v údolí v okolí potôčika Kltipoch. Ostal som sedieť v aute až do 14:50 h kým nedorazil brácho s reťazami. Neviem, či to bolo tým váhovým rozdielom, alebo tým, že riskol a zmietajúcu sa mazdu rozbehol až z mostíka cez potok, ale na tretí pokus vyšiel i bez reťazí. Riadne mi odľahlo.
;) To som ale ešte netušil, že o pár dní 3. decembra to bude ešte horšie.
V ten deň som vyrazil zase na chatu i s kamarátom Palom, ktorý je policajt a športovec. Chceli sme zniesť ťažkú pec z hornej terasy na
prízemie, kde sme ju chceli zapojiť. Samozrejme keďže bol sneh a ľad rozhodol som sa nechať mazdu, tak ako minulú zimu v lese na Starej Hore. Po krátkom odmäku zase primrzlo a cesta lesom bola zmrznutá a v koľajach čistý ľad. Keďže sa tam veľmi nie je kde otočiť, posledných 100 metrov do lesa som radšej cúval. Radšej som trochu pridal aby som z koľají vybehol na odbočku v lese kde som plánoval odparkovať a ktorú som trochu predtým odhádzal.
Nastavil som teda spätné zrkadlá, zaradil spiatočku, pustil spojku a dupol na plyn. Auto začalo rýchlo cúvať, ale v kritickom bode v zákrute, kde som mal odbočiť na pripravené miesto, vzalo mazdu šmykom do strany po zamrznutých koľajách. Ostal som s autom krížom cez cestu vo svahu, ktorý som pár dní predtým mal problém vyjsť.

Takto som chcel pôvodne odparkovať v lese na Starej Hore,
ale i keď som si na pripájajúcej zvážnici vyhádzal flek, ľad v koľajách ma zobral bokom po svahu dolu.
Ostal som zakliesnený naprieč cesty v brehu dolu nižšie po svahu.

:o Cesta samozrejme čisté sklo a mazda skrížená medzi svahmi, zarastenými stromami, zpredu i zozadu. Musel som ísť s prosbou o pomoc na najbližšiu samotu. Chlap zobral Passata, ale nedostal sa ani ku mne a uviazol. Museli sme ho trochu potlačiť aby sa dostal späť. Ale zašiel po pomoc za ďalším susedom a ten už mal traktor. Za chvíľu dorazil a vytiahol ma pomocou navijáku naspäť na cestu. Potvrdil že takéto "akcie"máva teraz častejšie. Dal som mu teda za ochotu do vrecka 20,-eurovú bankovku (nemal som drobnejšie a bude aspoň do budúcna ústretový). Dovolil mi dokonca nechať auto vo svojom dvore, keďže zrovna odtiaľ bola už cesta zjazdná. Pec sme nakoniec zniesli a stihli zhodiť i sneh zo strechy.

Tu je najlepšie vidieť že cesty boli úplne ako zrkadlo, hoci prekrásne svietilo slnko.

Naposledy pred sviatkami som do týchto končín zavítal 7. decembra. Bolo prekrásne počasie a na zvážnicu, kde zvyknem parkovať, som zacúval v pohode.
:? Ale priznám, že ani v meste to nebola výhra, keď nasnežilo. Hlavné ťahy boli síce vyorané a posypané, ale bočné cesty veru nie. Prístupová cesta k nám na sídlisko bola horšia, než tá cez les.
Naposledy upravil padre dňa 10 Jan 2018, 20:58, celkovo upravené 2
padre
Skúsený člen

Poslaťod Trax » 10 Jan 2018, 20:52

No Padre, prichadza otazka, ci by sa ozaj nehodilo 4x4 na taketo situacie. Inak Sisa s tebou nechodi na chatu? Ci stale je v robote?
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod padre » 10 Jan 2018, 21:17

Trax píše:No Padre, prichadza otazka, ci by sa ozaj nehodilo 4x4 na taketo situacie. Inak Sisa s tebou nechodi na chatu? Ci stale je v robote?

Sisa to tam miluje, ale cez leto. S jej postavou, kde totálne absentuje tuk, je extrémne zimomravá. Trasie ju od zimy len čo teploty vonku padnú pod 10°C a to už nehovoriac o tom keď padnú pod bod mrazu. Je jedno ako sa naoblieka.
Chata je murovaná a tak pomerne dosť dlho trvá kým ju piecka vykúri. Predsa len to nie je drevostavba a zo stien sála chlad. Uvažujem kúpiť výkonejší elektrický ohrievač , hlavne na vykúrenie podkrovnej spálne, ktorá je najchladnejšia.
A popravde v decembri Sisa makala v kuse, keďže vtedy bývajú pred Vianocami najvyšie tržby v roku (ale to je asi všade v obchodoch) a v januári zase maká skoro v kuse, lebo kolegyne- brigádničky sú všetky študentky a majú skúškové obdobie.
padre
Skúsený člen

PredchádzajúciĎalší

Späť na Mazda 2, 3, 5, 6

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť