padre

Všetky generácie

Re: padre

Poslaťod padre » 05 Sep 2018, 11:47

Leto pomaly končí a ja som konečne na dlhšie zakotvil doma. Nemám tu síce takú nádhernú prírodu okolo a horský vzduch, ale zato zase iný komfort v podobe tečúcej teplej vody a wifi pokrytia
:)
V prvom rade chcem poďakovať Zdenkymu za povzbudivé slová. Dúfam, že už sa to preklopí a pohneme sa zase ďalej.
Traxík, prvým faktorom je že som odišiel zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia posudkovej komisie.
Druhým faktorom je, že Zvolen a okolie, ako posádkové mesto, kde sídli VVzS + blízka základňa Sliač a VVP Lešť, je priam presýtené výsluhovými dôchodcami.
Tretím faktorom je, že tieto fleky, ktoré si spomínal sa tu doslova oobsadzujú po známosti. Mojou smolou je, že sme patrili pod Martin a teda pre ľudí zo VzS som bývalý "bigoš" a nemám na nich väzbu ako na bývalých kolegov. Tí funkcionári čo boli ešte pred 2003, kým sme ešte patrili pod VzS, sú už dávno preč a pre nových som cudzí.
Aj v rámci bytovky to cítim. Susedia sa poznajú ako bývalý kolegovia a tak si dohodia prípadný flek alebo inak pomáhajú. Ja teraz budem sťahovať nábytok (pár vecí len v rámci bytu) a musím si na pomoc zavolať kámoša z druhého konca mesta. Proste som pre nich cudzinec čo slúžil u bigošov v MT pod 2xIng (poznajú ho i tu a nie v dobrom).
Štvrtým faktorom je, že niekedy mám ozaj nabitý "program". Napríklad s otcom idem na kontrolu 25.9. - k psychiatrovi do BS, 26.9. - k urológovi do ZV a 28.9. - sa u rodičov chystá drevo na zimu (píli, štiepa, vozí a ukladá do šopy), takže robotička na deň, možno dva. A to je len špička ľadovca. Rozhodne sa nenudím a roboty, či vybavovačiek je vždy dosť. Dokonca som bratovi strážil deti v ten týždeň pred zrazom.
:ugeek:
Teraz som ostal tento týždeň vo Zvolene, lebo väčšina prác na záhrade je už porobená a z úrody ostal už len zber hrozna a jablk. Vďaka teplému letu ostatné ovocie dozrelo skôr. Hlavným dôvodom ale je príprava bytu na výmenu plastových okien. Minulý rok sme ich museli odložiť pre finančne náročnú opravu auta a tento rok na jar umrela Sylvinke mama a všetko okolo pohrebu sme museli uhradiť my. A tak sme sa k tej nešťastnej výmene okien dostali až teraz.
Vzhľadom na stiesnené pomery v byte musíme niektoré kusy nábytku a veľkých elektrospotrebičov, ako chladnička a pračka, presunúť aby bolo možné manipulovať v úzkych priestoroch s demontovanými oknami. No a samozrejme musíme zbytok vybavenia bytu obaliť fóliou a exponovaná miesta prekryť aby nedošlo k ich poškodeniu. Taktiež musíme položiť pracovné koberce aby sa nezničila plávajúca podlaha.
V utorok 11.9. bude už deň "D""
:twisted:
Čo sa mazdičky týka, od poslednej opravy zatiaľ jazdí akože v pohode. Je mi však jasné, že všetkého len do času a skôr či neskôr bude vyžadovať veľkú investíciu do bŕzd, tlmičov a o podbehoch a lemoch ani nehovoriac. Priznám sa, že i keď je to komfort vozenie, už nemám chuť do auta, ktoré "žere 1 liter motorového oleja na 1000 km, moc nalievať ďalšie prachy.
A Trax mal pred pár rokmi pravdu tvrdením, že bude len otázkou času kedy sa budem obzerať po čomsi viac do terénu, vzhľadom na prístupovú cestu k chate.
Brat matrix ma doslova "na šmyku" dotiahol do AAA v BB. Hodil som reč i s predajcom, ale ich financovanie na splátky je oproti úveru z banky nevýhodné, čo nakoniec uznal i brat.
Moje základné požiadavky sú: palivo/benzín, výbava/4x4 + ťažné zariadenie, suma/do 3.000,-euro
Je mi jasné, že s tou sumou sa tam maximálne dostanem k vozom z minulého storočia...
Niečo som obzeral na http://www.autobazar.eu a zaujali ma typy:
Mitsubishi Pajero Pinin
Opel Frontera
Suzuki Samurai
Subaru Outback
Toyota RAV4
Toto je zaujímavé, i keď je to automat a lpg :?
http://www.autobazar.eu/subaru-outback- ... 76811.html
GINA ?
MAZDA 6/GG 1,8i ; 16valve DOHC ; 88 kW/120 HP ; r.v.2005, šedá metalíza
Obrázok užívateľa
padre
Skúsený člen

Poslaťod Trax » 10 Sep 2018, 20:42

Odkaz uz nejde. Asi je fuc. Nebolo to nahodou toto?

Mazda 626 coupe, 2,2i, r.v. 1989, 85kw, 180NM, 195/60 R15
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod 7matus7 » 16 Sep 2018, 19:00

Odkaz bol na outback. Toto je forester
subaru outback 3,0 H6 180kw 297Nm. r.v. 2006
323f ba 1,8 84kw 160Nm r.v. 1997 modra metalíza
toyota corolla E11 1,4 vvti 71kw r.v.2000 modra metaliza
JapanCentrum.sk
http://japancentrum.sk/
Obrázok užívateľa
7matus7
Skúsený člen

Poslaťod Trax » 17 Sep 2018, 18:59

Neviem nezamyslal som sa nad tym. Len som vedel, ze kamarat predava automat dvojliter v plyne za 3000€. Tak ma napadlo, ci to nieje ono.
Link som uz poslal Padremu. Ci ho to zaujalo uz neviem.
Mazda 626 coupe, 2,2i, r.v. 1989, 85kw, 180NM, 195/60 R15
Obrázok
Obrázok užívateľa
Trax
Administrátor stránky

Poslaťod 7matus7 » 18 Sep 2018, 17:48

Tak forester je super auto. Je to taka moderna niva. Ked das dobre pneu prejdes vsade
JapanCentrum.sk
Obrázok užívateľa
7matus7
Skúsený člen

Poslaťod padre » 03 Dec 2018, 01:29

:? Posledné týždne som mal veľkú dilemu s výberom kvázi nového auta. Na radu skúsenejších som sa zameral na Suzuki Grand Vitara 2.0 TD. Prešiel som kopec inzerátov a niektoré v okolí dokonca i obzrel. Samo sebou, že som zašiel aj do banky a u pracovníčky na priehradke s úvermi som sa informoval či by mi dali úver a koľko. Bol som prekvapený jej ústretovosťou a ubezpečoval ísť, že ako dobrý a spoľahlivý klient mám u nich predschválenú dosť slušnú sumu. Ale ešte som nič neriešil lebo som sa pohrával s viacerými možnosťami. Pôvodne som chcel ísť do 5.000,-€ ale našiel som zopár pekných kúskov aj cez túto sumu. Nehovoriac, že som chcel mať rezervu na prípadné nové obutie alebo nejaké potrebné výdaje s prevádzkou vozu. Nikdy neviete čo vás prekvapí. Dokonca som už mal i kupca na Mazdu.
Prekvapený som ostal tento piatok. Vyrazil som do banky, že už idem na ostro zobrať prachy a že žiadosť a papierovačky sú len formality. Pracovníčka z minula tam nebola práve a tak som naklusal k týpkovi od vedľajšieho pracoviska. Poznám ho z videnia, býva o panelák vedľa na našej ulici.
:o Nasádzal údaje do stroja a poslal žiadosť na úver. Odpoveď prišla obratom: "ZAMIETNUTÉ !" Skoro som spadol zo stoličky. Vraj som zodpovedný klient a všetko platím načas, ale mám vraj nejaké záväzky v inej banke.
No je pravda, že som ručiť bratovi v PSS, ale ten mi tvrdil, že to refinancoval a už tam nefigurujem a tiež som ešte predtým podpisoval lajstra v SlSP, keď Sisa kupovala chatu, ale tiež ma vtedy ubezpečovali, že ide len o formalitu. Zaujímavé, že v PSS im táto skutočnosť nevadila. A brat bral vtedy vyšší úver ako ja chcem teraz na auto.
Je to na draka... Odišiel som s dlhým nosom a sen o kúpe ojazdenej štvorkolke sa rozplynul.
:oops: Neostáva mi nič iné ak nechcem ostať bez auta, než udržať čo najdlhšie pri živote Ginu, teda moju Mazdu 6/GG. Najhoršie je, že som ju už ku koncu dosť zanedbával s vedomím, že idem do niečoho iného. Dostávala len benzín a olej.
Kúpil som ju na jar 2013 z odchodného. Vtedy dostala nové obutie a akumulátor, no ale odvtedy je to už predsa bez štyroch mesiacov šesť rokov.
Takže ak ju chcem ešte udržať, musím kúpiť predovšetkým nové zimné pneumatiky a akumulátor. V ďalšom kroku poriešiť brzdy. No a samozrejme skúsiť zistiť čo by stálo porobiť lemy a podbehy, ktoré sú už riadne prehrdzavené.
Problém ale je, že EK a STK končí v marci 2019 a dovtedy neviem, či nejakého ochotného klampiara zoženiem.
Motor zatiaľ ťahá v pohode, i keď papa olej teda slušne.
Tak dúfam, že mi Gina ešte čosi vydrží, inak budem odkázaný len na bus a pešobus.
:twisted:
GINA ?
Obrázok užívateľa
padre
Skúsený člen

Poslaťod padre » 12 Mar 2019, 21:30

Ahojte ;)
Tak som tu zas po troch mesiacoch...
Ako som písal, banka mi sfúkla nádej na úver na kúpu nejakého lepšieho SUV, čo by predsa lepšie zvládalo posledné 2 km trasy k našej chate po poľnej ceste.
No keď ti osud zavrie dvere, otvorí ti aspoň okno.
Po rokoch mi vrátili požičané poniaze. Je to síce len polovica zo sumy, ktorú som plánoval zobrať ako úver, ale i za to som vďačný.
Od januára teda hľadám po inzerátoch a špekulujem.
:? V druhej polovici februára ale začala hustnúť atmosféra v rodine a nakopili sa povinnosti. Bol kopec práce na záhrade, ako strihanie viniča, jarný rez stromov a kríkov, vyhrabanie lístia a suchej trávy a kopec iného. Hoci dni boli slnečné, predsa len večer už bolo chladno a kedže Sisa chodila v kuse do práce a to i chorá a s teplotami, denne som sa večer vracal domov aby som ju mohol odviezť od busu domov autom. Samozrejme to išlo do spotreby, ale nechcel som aby išla v takom stave domov pešo a niekde po ceste skolabovala
:( Dňa 26.2. bolo konečne posledné pojednávanie na súde, ktorý nakoniec obmedzil psychicky chorému otcovi právne spôsobilosti a určil ma za opatrovníka. Samozrejme bolo okolo toho kopec vybavovania, papierovačiek a stresu a už o pár dní sa ozvali z Domova dôchodcov, že sa uvoľnilo miesto a otec môže nastúpiť.
Zase kopec vybavovania a papierovania. Medzitým práca u našich na záhrade kde bolo treba spíliť polovicu stromov, ktoré boli prestárnuté a choré.
:o V tom zmätku a chaose som si až 6. marca uvedomil, že 10.3. mi končí EK a STK na mojej Mazde 6.
Keďže som už nemal šancu porobiť ju aby prešla STK, horúčkovito som prezeral inzeráty a hľadal za ňu náhradu.
Našiel som nakoniec Nissan X-Trail a dohodol som si stretnutie.
https://auto.bazos.sk/inzerat/95752998/ ... 2-DDTI.php
Bohužiaľ realita neodpovedala fotkám. Karoséria obitá a opravovaná ozaj nahrubo. Šok však prišiel keď som si chcel aspoň na skúšku sadnúť za volant.
S hrôzou som zistil, že aj pri najviac zasunutej sedačke vodiča dozadu som mal volant opretý do brucha. Borec od Nissanu má upozornil, že s mojou postavou budem mať problém v každom SUV, keďže posedy sú vyššie a volanty nižšie.
:oops: Zlomený som ešte musel doriešiť čo s mazdicou, keďže do STK ostávali už iba dva pracovné dni. Už dávnejšie o ňu prejavil záujem bratov kamarát. Chcel som mu ju v rámci dobrých vzťahov posunúť aspoň za cenu nových zimných pneumatík a nového akumulátora čo som do nej kúpil. Išli sme teda za ním na lazy kde žije na usadlosti.
Chlapík vypočul moje problémy a povedal, že ma nechce zbaviť úplne auta. Vraj mu mám Mazdu nechať zatiaľ tam a skúsi čosi poriešiť.
Neviem ako a ani nechcem vedieť, ale do pondelka všetko vybavil čo bolo treba. Poslal som mu 300,-€ a sľúbil mi do piatku opraviť brzdy, ľavý zadný tlmič a vyčistiť škrtiacu klapku. Dokonca si doma zariaďuje klampiarsku dielňu a sľúbil, že mi až ju dokončí (dakedy v lete), vyvarí aj tie lemy a podbehy.
Vraj ak aj zoženiem nejaké SUV, poriešiť mi aj to sedadlo.
:idea: Sestra zase tvrdí, že by som sa mal popozerať po Volkswagen Touareg. Švagor jej manžela je tiež pri tele (hádam aj viac ako ja) a vozí sa na Touaregu. Lenže tiež viem, že kvôli cukrovke nemá nohu a je možné, že ho môže mať upravený nielen kvôli pedálom ale možno i sedadlo.
Vraj aj trojdverové verzie SUV by mali mať väčšiu možnosť posunúť sedadlo vodiča dozadu.
No neviem. Takže zatiaľ som bez auta, teda dúfam, že len do konca týždňa a že to chalan stihne. A popri tom budem stále špekulovať a hľadať čosi do 3.000,-€, ale aspoň nebudem pod tlakom.
;)
GINA ?
Obrázok užívateľa
padre
Skúsený člen

Poslaťod 7matus7 » 15 Mar 2019, 15:09

JapanCentrum.sk
Obrázok užívateľa
7matus7
Skúsený člen

Predchádzajúci

Späť na Mazda 2, 3, 5, 6

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia